Konferencja otwierająca realizację dużego projektu z tzw. funduszy norweskich

26 kwietnia w kozienickim Centrum Kulturalno – Artystycznym Kozienicach odbyła się konferencja otwierająca projekt, pn.: „Głęboka termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kozienicach”

Jest on realizowany przez Gminę Kozienice w ramach dotacji z tzw. funduszy norweskich i funduszy EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

To największy projekt z funduszy norweskich realizowany w naszej gminie. Jego wartość wynosi ponad 9 mln złotych z czego 6 mln 200 tys. stanowi dofinansowanie. Placówka przejdzie głęboką termomodernizację obejmującą m.in. wymianę okien, drzwi zewnętrznych, modernizację centralnego ogrzewania, montaż instalacji fotowoltaicznej,  a także zyska nową estetyczną elewację  – powiedział burmistrz Piotr Kozłowski. – Cieszę się, że ta inwestycja jest realizowana, bo to – po pierwsze – największa jeśli chodzi o liczbę uczniów szkoła w naszej gminie, a po drugie w tym roku będzie obchodziła jubileusz 50 – lecia istnienia. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2024 roku, ale może uda się ją zakończyć jeszcze w tym roku – podkreślił burmistrz.

Podczas konferencji mowa była m.in. o obszarach wsparcia jakie obejmuje Norweski Mechanizm Finansowy, a także szczegółowo omówiony został zakres prac, które mają być zrealizowane w kozienickiej „trójce” oraz zaprezentowane zostały poszczególne etapy projektu. Mowa była też o roli władz publicznych w promocji dobrych praktyk w odniesieniu do działań związanych z oszczędzaniem energii i podnoszeniem efektywności energetycznej na poziomie lokalnym i regionalnym.

Było też  łączenie on-line z Norwegią i prelekcja Siergieja Fashewsky’ego na temat efektywności energetycznej znaczeniu ograniczenia emisji CO2 i związanych z tym dobrych praktykach w zakresie rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska.

Głęboka termomodernizacja PSP nr 3 to już druga duża inwestycja realizowana na terenie gminy Kozienice z funduszy norweskich. Pierwszą był projekt „Szkoły Dobrego Klimatu  – budowa stref zielonych w PSP nr 1 i w PSP nr 4 na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków”. Jego realizacja już dobiega końca.

W konferencji uczestniczyli oprócz burmistrza Piotra Kozłowskiego, także jego zastępca ds. społecznych Dorota Stępień, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman, prezesi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz placówek oświatowych. W tym Ci, których projekt dotyczy bezpośrednio czyli dyrekcja i uczniowie PSP nr 3 w Kozienicach.